Ekonomi

İsviçre, Ukrayna’ya ekipman ve mühimmat ihraç etmeyi reddediyor

İsviçre Konfederasyon Lideri Alain Berset, ülkesinin Rusya-Ukrayna savaşında uzun süredir devam eden tarafsızlık ilkesi nedeniyle Ukrayna’ya mühimmat ihracatına izin verilmesi çağrılarını reddetti.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile Berlin’de düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Berset, hükümetinin Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik savaşını şiddetle kınadığını ve bunu uluslararası hukukun ağır bir ihlali olarak gördüğünü söyledi.

“Kimse bizden kendi yasalarımızı çiğnememizi isteyemez”

Ancak Berset, İsviçre’nin uzun süredir devam eden tarafsızlık geleneği ve ilgili yasalar nedeniyle bir çatışmada herhangi bir tarafa askeri destek sağlayamayacağının da altını çizdi.

“Kimse bizden kendi yasalarımızı çiğnememizi isteyemez. Hayır, kimse bizden bunu yapmamızı isteyemez.” Berset, bu konuda ülke içinde devam eden bir tartışma olduğunu da sözlerine ekledi.

İsviçre, Rus varlıklarının dondurulması da dahil olmak üzere Avrupa Birliği’nin Rusya’ya yönelik bazı yaptırımlarını kabul etti, ancak Avrupalı ​​ortaklarının İsviçre yapımı mühimmatın Ukrayna’ya yeniden ihraç edilmesine yönelik taleplerini reddetti.

Scholz, düzenlediği basın toplantısında ülkesinin İsviçre ile ikili ilişkilerinin çok iyi durumda olduğuna da dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu