Haber

Tropikal Rüzgar Fırtınası Atlantik Okyanusunda Kategori 4 Kasırgasına Dönüşebilir

Atlantik Okyanusu üzerinde oluşan Tropik Fırtına Lee’nin önümüzdeki günlerde kategori 4 kasırgaya dönüşmesi bekleniyor.

ABD Ulusal Kasırga Merkezi’nden yapılan açıklamada fırtınanın şu anki hızının saatte 100 kilometre civarında olduğu ancak önümüzdeki günlerde rüzgar hızının saatte 230 kilometre civarına ulaşabileceği bildirildi.

Açıklamada, fırtınanın kesin olarak etkileyeceği yerleri belirlemek için henüz erken olduğu belirtilirken, Tropikal Fırtına Lee’nin Karayipler’deki adalara ulaşmasının beklendiği belirtildi.

Tropikal Fırtına Lee’nin karaya ulaşması durumunda “yıkıcı hasar meydana geleceği” kaydedilen açıklamada, fırtınanın önümüzdeki günlerde kategori 4 kasırgaya dönüşmesinin beklendiği belirtildi.

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi, bu yılki kasırga döneminin olağanın üzerinde olacağı uyarısında bulunarak, fırtınaların 14’ü ile 21’i ortasında beklendiğini bildirdi.

Beklenen fırtınalardan 6 ila 11 tanesinin kasırgaya, 2 ila 5 tanesinin ise büyük kasırgaya dönüşme ihtimalinin olduğu kaydedildi.

Saffir-Simpson Kasırga Ölçeğine göre, kategori 1’de derecelendirilen kasırgaların rüzgar hızı saatte 118-153 kilometre, kategori 5’te derecelendirilen kasırgaların rüzgar hızı ise saatte en az 249 kilometredir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu