Haber

Bakan Varank’tan Kılıçdaroğlu’nun ‘ABD şirketi’ sözüne yanıt

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, CNN Türk Özel Haber Müdürü Fulya Öztürk’ün TEKNOFEST’ten savunma sanayine, imece uydusundan Togg üretimine kadar gündemdeki konulara ilişkin sorularını yanıtladı.

İşte Bakan Varank’ın açıklamalarından öne çıkanlar:

Başkanımız Teknofest’e geldi. Güzel bir konuşma yaptı. Türkiye’nin uzay yolcularını tanıttı. O zamanlar bölgede 360 ​​bin insan vardı. Bugün 600.000’den fazla kişi ziyaret etti. Bu bizim için bir rekor. Tüm Türkiye’yi buraya bekliyoruz. Gelsinler havacılık şovlarını izlesinler, gelsinler Türkiye’nin ürettiği teknolojik harikaları görsünler.

İMECE’DEN İLK GÖRÜNTÜ: 680 KM’DEN FOTOĞRAF ÇEKİLMESİ

İmece Uydusu, Türkiye’nin ilk yerli ve milli uydusudur. İlk görüntüleri çektik. İlk fotoğrafı nerede çekeceğimize karar vermedik. Dünyanın herhangi bir yerinden uzaydan görüntü alabileceğiz. Bu uydu yerli ve milli olarak geliştirildi. Yerli ve milli projelerde çalıştı. Bunların bir kısmını hazır alımlarla, bir kısmını da teknoloji alımlarıyla gerçekleştirdik. IMECE’deki bileşenler de dahil olmak üzere yerel ve ulusal. Elektrikli tahrik sisteminden güneş panellerine kadar yerli. Dünyada elektrikli tahrik sistemi yapabilen çok az ülke var. 680 km’den dünyanın her yerinden görüntü alabilecekler. İçerideki kamerayı Türkiye’den alan ülkeler var. Türkiye artık uydu kameraları üretip satabilen bir ülke konumuna geldi. Gençlerimizin bu alanlara yönelmesi için bu festivali düzenliyoruz. Gençlerimizi yarışmalara yönlendiriyoruz. Gelecekte bu uydulardan daha iyi uydular yapacaklar. 2018 yılında 20 bin genç başvurdu. Şu anda 1 milyon gencimiz TEKNOFEST yarışmalarına başvurdu. Dünyada 1 milyon genci bu şekilde yönlendirebileceğiniz başka bir aktivite yok. Dünyada bu çapta başka bir festival yok.

“BİLİMSELLERE VE AR-GE’YE YATIRIM YAPIYORUZ”

Bizi eleştiriyorlar, ‘Seçim yatırımı yapıyorsunuz’ diyorlar. Türkiye’nin kalkınmasının Ar-Ge ve inovasyondan geçtiğini biliyoruz. İktidara geldiğimizde 2 olan TEKNOPARK sayısını 98’e çıkardık. Şu anda 90 bin araştırmacı çalışıyor. Bu altyapıya yaptığımız yatırımın karşılığını hızlı bir şekilde alıyoruz. TCG Anadolu’ya 7 yıl önce başladık. TCG Anadolu’yu 7 yıl önce 2023 seçimini düşünerek başlattığımızı iddia ediyorlar. Öyle ise hakkımızı teslim edin. Bunlar saçma iddialar. GÖKBEY helikopterini kendi mühendislerimizle ürettik. ‘Bunu sen ürettin ama motor yerli mi’ dediler. Evet, motor da yerli. Biz bu motivasyonu vatana hizmet etmekten alıyoruz. Başkanımız önce savunma sanayisinde hedefler koydu. Bu doğrultuda sektörün her alanında katma değer yaratıyoruz. Bunu gençlerle yapıyoruz. Baykar’ın yaş ortalaması 28’dir. Yaş ortalaması 28 olan kişinin ürettiği eserler artık dünya medyasında yer almaktadır. Bunun devam edeceğine inanıyoruz. Bilimsel insana ve Ar-Ge’ye yatırım yapıyoruz.

“GEMLİK’İN İTALYA’DA OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM”

İlk günden çekelim. Cumhurbaşkanımız bir çağrı yaptı. Türkiye artık kendi arabasını üretmeli” dedi. ‘Türkiye kendi arabasını üretemez’ dediler. ‘Türkiye’nin kendi otomobilini üretmesi intihardır’ dediler. Başkanın daveti kabul edildi. 2019 yılında Türkiye’nin otomobilini tanıttık. Araçları tanıttık, ‘Hani fabrika’ dediler. Temelini attık, ‘Bitiremezsin’ dediler. Fabrikayı biz yaptık, ‘ben içeride üretmedim’ dediler. Araçları ürettik, ‘çok değerli satarsın, kim alır’ dediler. 170 bin vatandaşımız onu almak için sıraya girdi. Şimdi ‘Bu araçlar sadece bakanlar için üretilmiş, İtalya’da üretilmiş, insanları kandırıyorsunuz’ dediler. Muhtemelen Gemlik’in İtalya’da olduğunu sanıyorlar. Başka bir analiz bulamadım. Ben Bursa milletvekili adayıyım. Her gün ‘Togg’da çalışıyorum’ diyen biriyle karşılaşıyorum. Sadece bu tür bir vizyonla dalga geçmeye çalışıyorlar. Bu araçlar Gemlik’te üretilmektedir. Vatandaşlarımızın araçları da teslim ediliyor. Teslimatlar başladı. Bu zihniyetle bu muhalefetle uğraşmak bizleri üzüyor. Tamam biz yapamadık sen yaptın güzel oldu de ne kaybedersen. Bunu söyleme, en azından onu küçük düşürmeye çalışma. Çok titiz çalışıyoruz. Bu araca bir şey olursa hızlıca gömeceklerini biliyoruz. Böyle olunca da gurur verici projeleri vatandaşla buluşturmaya devam edeceğiz.

“ATATÜRK HAVALİMANI’NIN YABANCI ŞİRKETLERE İHTİYACI YOK”

Ortada bir ikiyüzlülük var. Kılıçdaroğlu, arkadaşları ve ortak oldukları siyasi partilerin isimleri, ne zaman yüksek teknoloji ile ilgili bir işe girsek, uzay çalışmalarından bahsetsek bizi eleştirdiler. Ne zaman uzay desek, ‘Uzay çalışması yapmanın zamanı geldi mi, insanlar aç’ dediler. Bunu diyenler uzay ne zaman aklına geldi ve uzay çalışması yapacağım diyorlar. Madem uzay çalışması yapacaksın neden bizi eleştirdin? Uzay Ajansı’nı kurduk. Biz bu teşkilatı kurduk, CHP’nin kuruluş kararnamesinin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. AYM’ye başvuracaksanız o zaman gelip ‘Amerika’daki şirketlerle uzay merkezi kuracağız’ diyeceksiniz. Bu bir ikiyüzlülüktür. Dost canlısı değiller. Soğanla fotoğraf çektirdi. Genci soğanla kandırmaya çalıştı. Şimdi de ‘uzay merkezi kuracağım’ diyerek gençleri kandırmaya çalışıyor. Böyle bir kapasiteleri yok. Bu festivalin açılacağı gün ‘ABD şirketini buraya getireceğiz’ diyorsunuz. ABD’ye gitmenize gerek yok. Aslında bu festivalde uzaya dair tartışmalarımızı ortaya koyuyoruz. Daha önceki açıklamalarını hatırlayın. ‘Havalimanını yeniden yapacağız’ diyorlardı. Bundan da vazgeçtiler. Şimdi ‘ABD şirketini getireceğiz’ diyor. Atatürk Havalimanı’nın yabancı şirketlere ihtiyacı yok. Kendi girişimcilik faaliyetlerimizi en keyifli şekilde yapıyoruz. Burada esas olarak gençleri yetiştiriyoruz. Burada İMECE yaptık. Muhalefetin ‘Tebrikler TEKNOFEST’i yaptınız’ demesini bekliyordum. Geçen yıl Samsun’a geldi. Yaklaşık 15 dakika sürdü. Teşekkür veya tebrik yok. gezdi ve gitti. Burada yakaladığımız atmosferi Türkiye’de yaşatmaya çalışırken bunu söylemek buradaki insanların moralini bozmak anlamına geliyor.

“UZAYA GİTEN İLK TÜRK OLMAK BÜYÜK BİR GURUR”

Bakın, iki uzay gezgini belirledik. Türkiye şimdiye kadar herhangi bir insanlı uzay çalışması yapmadı. Türkiye orada olmalıydı. Bu iki kardeş bilimsel çalışmaya gidecekler. Orada bilim adamlarının çalışmalarını test edecekler. Muhtemelen temel atma çalışması yapacağız. Bilim insanları, araştırmalarını uzay ortamında test etme şansına sahip olacak. Gençlerin katma değerle ilgilenmesini istiyoruz. Şimdiye kadar rol modelleri yoktu. Bu uzay yolcuları, orada bayrağımızı temsil ettiğiniz gençlerin önünde değerli bir rol model olacak. Gençleri bilime ve uzaya yönlendirecek. 2023’ün son çeyreğinde bir Türk uzaya gidecek, bilimsel çalışmalar yapacak ve Türkiye’ye dönecek. Türk uzay gezginlerinin seçim süreçleri oldukça zorludur. 36 bin kişiden 2 kişiye düşmek kolay değil. 5 kez uzaya çıkan bir astronot, bu arkadaşlarla röportaj yaptı. Bu röportajları geçmek kolay değil. İki Türk vatandaşıyla uzayda buluşacağız ve onlar geri dönecekler. Büyük bir gurur. Uzaya giden ilk Türk olmak büyük bir onur. Türkiye’yi en iyi şekilde temsil edecekler.

“14 MAYIS’TA KRİTİK BİR SEÇİME GİDECEĞİZ”

Seçim ilk çeşitte sona erecektir. Cumhurbaşkanımızın zaferi ile birinci türden sona erecektir. Sadece HDP değil, Kandil’deki sözde PKK yöneticileri de Kılıçdaroğlu için takviye açıklama yapıyor. FETÖ’nün bütün temsilcileri Kılıçdaroğlu hakkında buna dayalı açıklamalar yapıyor. Bu aslında sorunun bir göstergesidir. 14 Mayıs’ta kritik bir seçime gideceğiz. İki konuda karar vereceğiz. Türkiye tam bağımsız bir ülke mi olacak yoksa diğer ülkelerin kuyruğuna takılan bir ülke mi olacak? Tam bağımsız bir Türkiye istiyorsak, Cumhurbaşkanımızın kaptanlığında yolumuza devam etmeliyiz. Terör örgütlerini sevindirmemiz lazım. Kılıçdaroğlu’nun yanında 2 terör örgütü varsa milletimizin bunu iyi değerlendirmesi gerekir. Kandil’in yöneticileri her gün açıklama yapıyor. Teröristleri cezaevlerine salacağız diyorlar. Kılıçdaroğlu’na güvenerek bu açıklamaları yapıyorlar. Bu tür şeyleri kapalı kapılar ardında müzakere ettikleri için bu kadar kibirli konuşuyorlar. Sadece kendileri söylemiyorlar. KHK’lıları işe iade edeceklerini söylüyorlar. KHK kimdir? Ordudan ihraç edilen, terörist Fetullah Gülen’in saflarını verdiği askerleri ordumuza iade edeceğiz demektir. Bu ülkenin baltalanmasına nasıl izin vereceksiniz? Bunları söyleyenlerin bu ülkeye hiçbir faydası olmaz. Bu pazarlıklar yapıldı. Bu yüzden teröristler bu kadar cesurca konuşabiliyor. Ama milletimiz bunlara izin vermeyecektir. Milletimiz, Cumhurbaşkanımızla yoluna devam edecektir.

“TEKNOLOJİYE YATIRIM YAPARSANIZ DÜNYADA ÖNCÜ OLURSUNUZ”

Geleceğe yönelik hedeflediğimiz işlerimiz var. Türkiye nükleer güç ülkesi haline geldi. Önümüzde farklı planlarımız var. 100 yıl sonra farklı yakıt türleri ile çalışan kendi modüler nükleer santralimizi üreteceğiz. Bununla ilgili adımlar atmaya başladık. Türkiye’de modüler toryum da kullanacak bir reaktör yapacağız. Füzyon çalışmalarına yatırım yapmaya devam edeceğiz. Bandırma’da borla ilgili tesis, Gemlik’te otomobil aküsü fabrikası açtık. Bunları yaptıkça Türkiye’nin dünya ile yarıştığını göreceğiz. Hibrit roket teknolojisi şu anda dünyada çok yeni. Uzay çalışmalarında sıvı ve katı yakıtlar kullanılmaktadır. Artıları ve eksileri var. Her ikisine de alternatif olabilecek, uzayda çalışabilen hibrit roket motoru tasarladık. Bu roketin motorunu Ay görevinde kullanarak dünyaya ‘Uzayda çalışan hibrit motor geliştirdik’ diyeceğiz. Bu fırsat pencerelerini yakalamaya çalışıyoruz. Doğru zamanda doğru teknolojiye yatırım yaparsanız dünyada öncü olursunuz. Önümüzde birçok fırsat penceresi var. Nereye yatırım yapacağımızı biliyoruz. Yavaş yavaş hepsini yapacağız.

2025’ten itibaren Togg farklı modeller üretecek. Bunun alt yapısı hazır. Araçları tasarlıyorlar. TCG Anadolu, İzmir’de vatandaşlarımızla buluşacak. Vatandaşlarımız orada da bu gururu görecek. Ankara’nın belediye başkanı var. TCG Anadolu’yu seçim otobüsüne çevirdiler. Milli projeyi böyle etiketlemek ne güzel söz… TCG Anadolu bu milletin gururudur. Vatandaşlarımızı gururlandırmak güzel. Bunları siyasi gündeme getirirseniz en büyük zarara uğrarsınız. Öyle tatsız ifadeler var ki… İki bomba atarsan batarsın diyorlar. Biz buna insaf diyoruz. Vatandaşlarımıza söylüyorum bunlara aldanmayın gelin burada yapılanları görün.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort