Ekonomi

2 kat büyüyen MRBS, savunma sanayisini Ankara’da buluşturacak

4 milyar 395 milyon dolarlık ihracatıyla dikkat çeken ve yerlileşme oranı her yıl artan savunma sanayi, buluşmaya hazırlanıyor

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği – MÜSİAD Ankara Şubesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Askeri Radar ve Hudut Güvenlik Tepesi – MRBS, büyüklüğünü ikiye katladı. İçişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Türkiye Cumhuriyeti Savunma Sanayii Başkanlığı  Tepe, ihracat potansiyelini her geçen yıl artıran savunma branşını 15-16 Şubat 2023 tarihlerinde Ankara’da buluşturacak.

2000 yerli firmamız bağımsız bir savunma sanayi için çalışıyor

MÜSİAD Ankara Lideri Hasan Fehmi Yılmaz ; “Ülkelerin güvenlik ve dışa bağımsızlıklarında kritik bir değere sahip olan savunma sanayimiz, yerli ve başarılı sistemlerle hem ülkemizin hem de dost ve müttefik ülkelerin ihtiyaçlarına cevap vermektedir. Savunma sanayisine hizmet veren yerli şirket sayımız 2 bine yaklaştı. 10 yıl önce 800 milyon dolar civarında olan sektörün ihracatı, geçen yıl 4 milyar 395 milyon dolara yükseldi. Endüstriyel bölümün tüm alt ekosistemlerinin, bölümün büyümesi ve daha fazla teknolojik gelişimi için birlikte çalışma disiplinini kazanması çok değerlidir. MÜSİAD olarak sanayicilerimizi savunma sanayi için üretmeye teşvik ediyoruz. Bu amaçla 2018 yılında ilkini düzenlediğimiz MRBS, bu yıl hacmini ikiye katlayarak kapılarını açmaya hazırlanıyor. Yerli ve milli savunma sanayimizin yeni vitrini olan MRBS, sektörün ihracatçı vizyonunu da destekliyor” dedi.

Hasan Fehmi Yılmaz ayrıca fiziki sınırlar, robotik sistemler ve alt sistemler, haberleşme sistemleri, kuantum radar, biyometrik veriler, bilgi güvenliği sınırları, yapay zekanın günümüzde ve yakın gelecekte insanoğlu üzerindeki etkisi gibi yenilikçi çalışmaların yapıldığına dikkat çekti. MRBS’de ziyaretçilerini bekliyor.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

gordesajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu